czwartek, 3 listopada 2016

Usuwanie tłuszczaków

Tłuszczak to bezbolesne zgrubienie podskórne, najczęściej występujące na karku, tułowiu, ramionach oraz pośladkach. Ich kształt może być podłużny lub zaokrąglony, co więcej tłuszczak nie jest przytwierdzony do podłoża dlatego poprzez dotyk możliwe jest jego poruszanie.


Diagnoza

Istotne jest aby w sytuacji kiedy pacjent podejrzewa u siebie występowanie tłuszczaka – zgłosić się do lekarza, który zbada guzek na skórze i skieruje na odpowiednie leczenie. Oczywiście z tego rodzaju guzkiem można żyć, jednak zawsze zalecana jest konsultacja ze specjalistą aby wykluczyć czy zmiana podskórna nie zagraża w żaden sposób życiu i zdrowiu pacjenta oraz czy jest wskazanie do usunięcia tłuszczaka.

Leczenie

Leczenie tłuszczaka występującego na skórze opiera się głównie na usunięciu go chirurgicznie oraz niechirurgicznie. W większości wypadków lekarze decydują się na niechirurgiczne usunięcie tłuszczaka, w sytuacji kiedy doszło jednak do infekcji, widoczna jest ropa, tłuszczak sprawia ból lub utrudnia codzienne czynności wykonywany jest zabieg chirurgiczny.

Jeśli lekarz zdecyduje o niechirurgicznym usuwaniu tłuszczaka do wyboru ma dwa sposoby na jego pozbycie się – liposukcja oraz sterydy. Dzięki działaniu wstrzykiwanych sterydów tłuszczak kurczy się (nie jest możliwe usunięcie całkowite). Pierwsze rezultaty zabiegów widać po miesiącu, zaś sama kuracja trwa kilkanaście tygodni. Liposukcja jest dużo trudniejszym zabiegiem, dlatego bardzo często kończy się niepowodzeniem. Jednocześnie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zostawię niechcianych blizn, a powrót do zdrowa jest szybki i bezbolesny.


Chirurgiczne usuwanie tłuszczaka wykonywane jest wznieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. W większości wypadków nie dochodzi do komplikacji, zaś cały zabieg trwa około 20 minut. Niestety w zależności od wielkości tłuszczaka po wycięciu pozostaje niewielka blizna. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz